Съдържание
Акне вулгарис е често срещано кожно заболяване, което засяга приблизително 15% от световното население. Акнето причинява появата на пъпки, черни точки и болезнени подутини по кожата. Това е хронично състояние, което възниква, когато космените фоликули са запушени със себум и мъртви кожни клетки. Счита се за възпалително заболяване. Въпреки че акнето е най-разпространено при тийнейджъри, то може да се появи и при по-възрастните хора. Въпреки че акнето е по-често срещано при жените, по-тежките форми на заболяването се наблюдават при мъже.
Какво причинява акне?
Приемът на определени хранителни вещества може да допринесе за появата на акне. Например, млечните продукти съдържат хормони като прекурсори на прогестерон и тестостерон, които могат да повлияят негативно на състоянието на кожата. Освен това храните с висок гликемичен индекс могат косвено да доведат до свръхпроизводство на себум (масло), водещо до инфекция с Cutibacterium acnes, която причинява възпаление във фоликулите.
Други фактори, които могат да допринесат за образуването на акне са стрес, фамилна обремененост, пушене на цигари, хормонални промени, бременност, ендокринни заболявания, прием на лекарства и козметични продукти с високо съдържание на мазнини, сред които овлажнители, кремове и почистващи средства. Имайки предвид всички тези рискови фактори, най-вероятно е да получите акне по време на пубертета поради хормоналните промени, които предизвикват повишено производство на себум. Акнето обикновено изчезва след периода на пубертета, но това не винаги е така.
Съществуват много подходи за лечение на акне, включително фармацевтични продукти, локални мехлеми, химически пилинг, медицински процедури и природни добавки.
Признаци и симптоми на акне
Преди да разберем кои са добавките, които помагат при акне, нека да разгледаме основните признаци и симптоми на това неприятно дерматологично заболяване. Акнето се характеризира с появата на пъпки… и не само, то може да причини богат набор от различни възпаления по лицето, шията, гърдите и гърба. Те включват:
- Белите точки са пори, запушени от мазнина и мъртва кожа, образувайки затворена кожа върху тях.
- Черните точки са запушени фоликули, пълни с мазнина и мъртва кожа. Контактът с кислорода кара тези петна да потъмнеят и да придобият черен цвят.
- Папулите са малки възпалени червени образувания върху кожата.
- Гнойните пъпки са пъпки, които съдържат гной
- Възлите са твърди (и често болезнени) пъпки, които се формират в дълбоките слоеве на кожата.
- Кистите представляват големи пъпки, пълни с гной.
- Гъбичното акне се образува, когато дрождите на гъбичките започнат да растат в космения фоликул, предизвиквайки сърбеж и възпаление.
Наред с тези раздразнения по кожата може също да изпитате болка, чувствителност, зачервяване и възпаление на кожата в засегнатите области.
Кои са хранителните добавки, които помагат при акне?
Тук ще разгледаме най-добрите хранителни добавки и естествени подходи при акне.
Витамин А
Витамин А се съдържа в храните с оранжев или жълт цвят. Този витамин е антиоксидант и допринася за поддържане на здравето на кожата като я предпазва от свободните радикали и от възпаления. Антиоксидантите като витамин А също така могат да помогнат за намаляване на признаците на стареене на кожата чрез намаляване на клетъчното увреждане. Консумацията на храни, богати на витамин А, сред които зеленолистни зеленчуци, пъпеш, манго, сьомга и кайсии, може да подпомогне доброто състояние на кожата.
Като мастноразтворим витамин, витамин А е потенциален заместител на фармацевтичното лечение с изотретиноин при лечение на акне при някои хора. Приемът на витамин А през устата може да бъде трудно, защото е мастноразтворим витамин. Мастноразтворимите витамини като A, E, D и K могат да се натрупат в тялото и да причинят симптоми на токсичност. Този риск не е на лице при водоразтворимите витамини B и C – при тях излишъкът се изхвърля от тялото с много нисък риск от натрупване до токсични нива.
Поради това е важно да следвате инструкциите за дозиране на добавките с витамин А и да внимавате за симптоми на токсичност, които могат да включват сънливост, раздразнителност, гадене, повръщане и коремна болка.
Поради рисковете, свързани с пероралния витамин А, много подходи за лечение използват локална форма на витамин А, наречена ретинол или ретиноид.
Американската академия по дерматология публикува много доклади, които потвърждават, че ретинолът може да помогне за предотвратяване и лечение на възпалителни състояния на акне. Той действа чрез намаляване на възпалението, избистряне на тена на кожата и регенериране на кожните клетки. Ретинолът помага за заздравяването на белези и предпазва от допълнителни увреждания, като същевременно намалява производството на себум.
Важно е да имате предвид, че ретиноидите могат да повишат чувствителността на кожата към слънцето. Носенето на слънцезащитен крем всеки ден може да ви помогне да защитите кожата си от увреждане от ултравиолетовите лъчи.
Ако искате да предотвратите или лекувате своето акне по естествен начин, можете да използвате локален крем с ретинол, да приемате добавки с витамин А или да консумирате храни, които са богати на този витамин.
Цинк
Цинкът е основен минерал, който е известен като естествено средство за лечение на акне. Неговите противовъзпалителни свойства могат да помогнат за облекчаване на дразненето и зачервяването по кожата, които са характерни за акнето. В допълнение, цинкът може също да помогне за намаляване на появата на лезии от акне и белези.
Осигуряването на достатъчно цинк във вашата диета е първата стъпка към използването на цинк като лечение на акне. Храните, богати на цинк, включват боб, ядки, червено месо, пълнозърнести храни, птиче месо и обогатени зърнени храни. Млечните продукти също са с високо съдържание на цинк. Въпреки това, млечните продукти могат да допринесат за появата на акне при някои хора. Ако не получавате достатъчно цинк в диетата си, пероралните добавки с цинк могат да ви помогнат да си го набавите. Цинкът може да се открие като самостоятелна хранителна добавка, но обикновено е част от състава на комбинираните мултивитамини.
Спазвайте препоръчителния дневен прием, тъй като ако приемате твърде много цинк, може да изпитате нежелани странични ефекти като изтръпване и слабост в крайниците, главоболие, диария, коремна болка, загуба на апетит или гадене и повръщане. Пероралният прием на цинк може да повлияе на усвояването на някои медикаменти, включително тези, които се използват при автоимунни състояния и антибиотици.
Подобно на витамин А, локалните препарати с цинк са добър вариант за лечение на акне. Установено е, че лекото акне се повлиява най-добре с локално приложение на цинк. Също така трябва да се има предвид, че хората с акне обикновено имат понижени серумни нива на цинк в кръвта.
Следва продължение…