Много хора свързват празниците с преяждане и храносмилателни проблеми. Защо това е така? Идва онова време от годината, в което се събираме с приятелите и семейството си. Хапваме през целия ден вкусни десерти, наслаждаваме се на празнични коктейли, готвим и изготвяме многостепенни менюта. Приповдигнатото празнично настроение върви ръка за ръка с обилното хранене, което не винаги е съобразено със здравословния начин на живот. Така трупаме празнични емоции… и излишни килограми, които в последствие се превръщат в новогодишни обещания за диети и отслабване.
Какво се случва с тялото ни по време на празниците?
Свикнали сме да мислим за празниците като за най-хубавото време от годината, което ни изпълва с радост и домашен уют. Това е така, но трябва да признаем, че изкушенията, на които се поддаваме с охота през празничния сезон имат своята цена. Когато прекаляваме с храненето, ние не само преяждаме и трупаме излишни килограми, но също така претоварваме храносмилателната си система, губим здравия си сън и страдаме от повишени нива на стрес.
Ето какво се случва с тялото ни по време на празничните пиршества:
Една от големите задачи на стомаха е да отделя солна киселина чрез париеталните клетки. Това са специализирани, секретиращи киселина клетки, които имат ключова роля в храносмилането. Наличието на солна киселина в стомаха е от първостепенна важност, тъй като тя стимулира храносмилателния процес и неутрализира вредните бактерии, докато храната се движи през храносмилателната система.
Колкото повече ядете, толкова повече солна киселина произвежда стомахът. Когато преяждате, тази киселина заедно с част от хранителното съдържание се връща нагоре по хранопровода, което води до образуване на киселини, гадене, а понякога и до повръщане.
Поглъщането на големи количества храна забавя храносмилането, тъй като храносмилателната система е ангажирана по-дълго време в обработката на стомашното съдържимо. Това от своя страна причинява газове, чувство за подуване и дискомфорт – симптоми, които са често срещани след обилно хранене.
Колкото по-дълго време продължава храносмилателния процес, толкова повече кръв изпраща организмът към стомашно-чревния тракт. Това означава, че се нарушава и работата на кръвоносната система – в тялото има по-малко кръв за транспортиране на кислород и хранителни вещества до други части на тялото. Ефектът при това състояние е свързан с поява на симптоми като замаяност, отпадналост и обща умора.
Преяждането води и до скок на кръвната захар, особено ако е свързано с консумацията на големи количества храни, богати на въглехидрати. Когато кръвната захар се повиши над нормалните за организма нива, това е съпроводено с освобождаване на излишни количества от хормона инсулин. Първоначално при това състояние се наблюдава енергиен тласък, който обаче е съпроводен от бърз срив. Човешкото тяло не превръща тази енергия в гориво, а започва да я складира под формата на мазнини.
Кои са факторите, които причиняват храносмилателни проблеми?
След като изяснихме процесът, който води до нарушено храносмилане и трупане на излишни килограми по време на празници е важно да разгледаме и причините, които водят до храносмилателни проблеми.
- Липса на рутина
Човешкото тяло има интуиция, която ви подсказва, че натоварените графици, ваканционните пътувания и нездравословната диета са фактори, които могат да повлияят сериозно върху здравето на червата. Рутината е важна за организма, особено когато се касае за нуждата от сън, движение или хранене.
Излизайки от обичайните граници на ежедневието, вие подлагате храносмилателната си система на изпитание. Това може да доведе до неприятни храносмилателни проблеми – промени в подвижността на червата, подуване на корема, запек или поява на киселини. Когато се храните в неспецифично за вас време (например късно вечер) или тялото ви преминава през общи промени (като смяна на часовите зони), червата ви могат да реагират бурно на липсата на позната рутина.
- Хроничен стрес
Стресът през празничния сезон оказва влияние върху целия организъм – повишава нивата на кортизол и активира симпатиковата нервна система. По време на това състояние храносмилателната система също изпада в състояние на стрес, което може да доведе до промени в подвижността на червата и подуване на корема. Стресът може да повлияе на стомашно-чревните симптоми чрез промяна на химическите съобщения, предавани по оста черва-мозък. Освен това, когато сме стресирани често поддържаме напрежение в коремните си мускули, което напряга червата. Така стресът причинява храносмилателни проблеми, сред които спазми, газове, запек или нередовни движения на червата.
- Нездравословна диета
Макар и много вкусни, празничните ястия обикновено съдържат малко фибри, а те са важни, тъй като подхранват полезните бактерии в червата. За сметка на това, човек консумира повече захар по време на празничния сезон, което допълнително дисбалансира микробиома на червата и подпомага растежа на вредните бактерии. Промяната на диетата ви и преминаването към консумация на нездравословни храни за продължителен период от време може да причини неприятни стомашни симптоми.
Как да избегнем храносмилателните проблеми по време на празници?
- Здравословен сън
Недоспиването е често срещано явление по време на празниците. За съжаление, това състояние може да допринесе в значителна степен към наддаването на тегло. Установено е, че хората, които не спят достатъчно, обикновено са по-гладни, консумират повече калории и спортуват по-малко. Ограничаването на съня може да повиши нивата на хормона на глада – грелин, а това в крайна сметка води до по-висок прием на калории. Освен това недостатъчният сън е свързан с по-бавен метаболизъм и множество храносмилателни проблеми.
- Контрол върху нивата на стрес
Хората, които са стресирани обикновено имат високи нива на кортизол – хормон, който се освобождава в отговор на стреса. Хронично високите нива на кортизол могат да причинят наддаване на тегло, тъй като са свързани с по-голям прием на калории. Освен това, стресиращият начин на живот може да предизвика по-голямо желание за прием на нездравословна храна. Поради всички тези причини е важно да поддържате нивата на стрес под контрол, особено по време на празници, когато сте заобиколени от нездравословни храни. Много техники могат да ви помогнат да намалите стреса. Някои опции включват упражнения, медитация и йога.
- Допълнителен прием на фибри
Приемът на повишено количество диетични фибри е от полза за намаляване на общия прием на калории, което може да помогне за предотвратяване на храносмилателните проблеми през празниците. Фибрите помагат на полезните чревни бактерии да произвеждат късоверижни мастни киселини, които дават на червата енергия и поддържат доброто храносмилане. За съжаление, голяма част от празничните храни не съдържат достатъчно фибри. Сред храните, богати на фибри, които можете да консумирате между празничните блюда са различни зеленчуци, плодове, бобови растения, пълнозърнести храни, ядки и семена.
- Ограничете алкохола и избягвайте преработените храни
По време на празниците се консумират алкохолни коктейли, газирани напитки и други висококалорични питиета. Тези напитки могат да добавят значителни количества захар и празни калории към вашата диета, което може да доведе до наддаване на тегло. Освен това консумацията на алкохол често е свързана с повишен апетит и е рисков фактор за напълняване и за храносмилателни проблеми. Преработените празнични храни са навсякъде през празничния сезон. Въпреки че са бързи и лесни за приготвяне, тези храни често съдържат излишна захар и нездравословни мазнини.
- Консумация на храни, богати на протеини
Празничните ястия обикновено са богати на въглехидрати, но с ниско съдържание на протеини. Въпреки това е важно да включвате протеин към всяко хранене, тъй като насърчава усещането за ситост и може да бъде полезен за поддържане на теглото. Всъщност приемът на хранителни продукти, богати на протеини може автоматично да намали приема на калории чрез намаляване на глада и потискане на апетита. Добрите източници на протеин включват месо, риба и някои растителни храни като боб и киноа.
Добавки, които действат като превенция срещу храносмилателни проблеми
Както се убедихме, трудно е да поддържаме баланса между консумацията на вкусни празнични ястия и избягването на храносмилателните проблеми. Изборът на храна може да има съществено влияние върху нашето храносмилателно благополучие по време на предстоящите коледни и новогодишни празници.
Някои хранителни добавки също могат да ни окажат подкрепа в този процес. Сред тях е концентрата от органичен джинджифил на холандската компания The Blond & Brown Company. Произведен от най-добрия перуански джинджифил, този здравословен продукт има благоприятен ефект върху храносмилането и може да помогне за намаляване на дискомфорта в стомаха.
Джинджифилът не само може да добави вкус и аромат към празничните ястия и напитки, но също така подпомага стомашно-чревното здраве, намалявайки възпаленията в стомаха и улеснявайки храносмилателния процес. Със своята органична формула, този концентрат е подходящ за тези, които ценят качествените и здравословни добавки в своето хранене.