Постбиотиците са нова категория хранителни вещества, свързана със здравето на червата, която започва да привлича все по-голямо внимание в научните среди. Въпреки че термините „пробиотици“ и „пребиотици“ са познати на повечето хора, постбиотиците все още не са толкова разпространени като понятие. Какво всъщност представляват те и какво въздействие оказват върху организма? Нека разгледаме по-подробно този въпрос.
Какво представляват постбиотиците?
Постбиотиците са биоактивни съединения, които се образуват от пробиотични бактерии в червата, когато те разграждат пребиотични фибри. Въпреки че това обяснение е често срещано, то не е съвсем точно. Терминологията около постбиотиците е все още неясна и объркана и има нужда от уточняване на дефинициите.
Според официалната дефиниция на Международната научна асоциация за пробиотици и пребиотици (ISAPP), постбиотикът е препарат, състоящ се от неживи микроорганизми и/или техните компоненти, който носи ползи за здравето на организма, който го приема. Неживите организми в този контекст обикновено са унищожени чрез топлинна обработка бактерии, наричани още нежизнеспособни пробиотици или топлинно инактивирани пробиотици. Въпреки това, терминът „постбиотици“ често се използва за съединения, произведени от метаболити на тези бактерии.
Дефиницията на постбиотиците обаче остава в процес на развитие и все още съществува неяснота относно това кои съединения трябва да се включват в тази категория. Например, все още има спор дали постбиотиците трябва да включват клетъчни лизати, метаболити, компоненти на клетъчната стена или просто мъртви бактерии.
Каква е разликата между пребиотиците, пробиотиците, синбиотиците и постбиотиците?
Често срещаме объркване около значението на тези термини, но ако ги разгледаме поотделно, ще успеем да разберем какво означава всеки един от тях и как се различават помежду си.
Пребиотици
Пребиотиците са вещества, които не се смилат от човешкото тяло, но играят важна роля за поддържането на здравето на микробиома в червата. Те обикновено представляват фибри, които преминават през храносмилателната система почти непроменени, но се използват от пробиотичните бактерии като храна. Пребиотиците създават благоприятна среда за растежа и активността на полезните бактерии, които живеят в червата като подпомагат тяхната ферментация. Това спомага за поддържането на баланса в чревната микрофлора и има множество ползи за здравето като укрепване на имунната система и подобряване на храносмилането.
Пробиотици
Пробиотиците са живи микроорганизми, които при прием в достатъчни количества могат да доведат до ползи за здравето на гостоприемника (т.е. на човека). Терминът „пробиотик“ идва от гръцките думи „про“ (за) и „биос“ (живот), което означава „за живота“. Тези полезни бактерии естествено обитават нашето тяло, най-вече в червата, и играят ключова роля за поддържане на здравословния баланс в микробиома. Те помагат за подобряване на храносмилането, укрепване на имунната система и дори намаляване на възпаления в тялото.
Синбиотици
Синбиотиците са комбинация от пребиотици и пробиотици, които се използват заедно в една добавка, за да комбинират ползите от двата типа вещества. Това означава, че синбиотиците не само предоставят на организма полезни бактерии (пробиотици), но и осигуряват храна за тези бактерии (пребиотици), така че те да могат да се размножават и да изпълняват функциите си ефективно. Това сътрудничество между пребиотиците и пробиотиците може да засили положителния ефект върху здравето на чревната микрофлора.
Постбиотици
Постбиотиците са продуктите, които се образуват след активността на пробиотичните бактерии в организма. Те включват неактивни бактериални клетки и различни химични съединения (метаболити), които се произвеждат по време на тяхната активност. Някои от тези метаболити могат да имат важни здравословни ползи, като например органични киселини, пептиди, витамини и аминокиселини. Постбиотиците са важни, защото могат да имат ефекти върху здравето, дори когато бактериите, които ги произвеждат, вече не са живи.
Пример за постбиотични метаболити включва вещества като:
- Витамини (например витамин K2, витамини от група B)
- Невротрансмитери като GABA и допамин
- Късоверижни мастни киселини (SCFAs), като бутират, които подпомагат здравето на червата
- Органични киселини, които могат да понижават pH в червата и да създават неблагоприятна среда за вредни бактерии
- Сигнални молекули, които помагат за комуникацията между бактериите
Как действат постбиотиците?
Постбиотиците предизвикват интерес сред изследователите, тъй като те може да имат множество здравословни ползи като намаляване на възпаленията, подобряване на чревната бариера и поддържане на здравословния микробиом. Все пак, трябва да се подчертае, че тази област на изследване е все още в начален етап.
5 ползи за здравето от постбиотиците
Постбиотиците имат редица здравословни ползи, които могат да се различават от тези на пробиотиците, въпреки че има и някакво припокриване. Основните ползи от постбиотиците включват:
- Подкрепа на имунната система
- Подобряване на разнообразието на чревния микробиом
- Регулиране на възпалителните реакции
- Поддържане на здрава чревна лигавица
- Въздействие върху нервната система и метаболитните процеси
Постбиотиците имат някои предимства пред пробиотиците в определени случаи:
- Подходящи са за хора с отслабен имунитет, тъй като не съдържат живи бактерии.
- Могат да се използват в топли продукти, които не биха могли да преживеят живите пробиотици.
- Изследвания показват, че постбиотиците могат да защитават микробиома при употреба с антибиотици.
Кои храни съдържат постбиотици?
Практически всички ферментирали храни могат да съдържат постбиотици, които се образуват по време на ферментацията, в резултат на метаболитните процеси на микроорганизмите. Въпреки това, трудно е да се определи точно кои съединения се намират в тези храни, тъй като бактериите, отговорни за ферментацията, често не могат да бъдат лесно идентифицирани. Според дефиницията на ISAPP, не всички ферментирали храни се считат за източници на постбиотици. За да се квалифицира като постбиотик, съставът на микроорганизмите преди тяхното инактивиране трябва да бъде ясно определен. Например, ферментирали храни с неясни или смесени бактериални култури не могат да се считат за постбиотични.
Някои храни обаче особено подпомагат производството на полезни метаболити в червата, като тези, съдържащи пребиотични фибри. Примери за такива храни са овес, ленено семе и чесън. Други примери включват мътеница, извара, кимчи и кисело мляко.
Ключови изводи:
Постбиотиците представляват метаболитни продукти, които се образуват от пробиотичните бактерии след тяхната активност в организма. Те предлагат редица потенциални ползи за здравето, включително подкрепа за имунната система, подобряване на чревното здраве и намаляване на възпалителните реакции.
Въпреки че постбиотиците все още са в началната фаза на изследване, те се явяват обещаваща област в медицината и нутрициологията, с потенциал да осигурят нови терапевтични възможности. Въпреки че не всички ферментирали храни могат да се считат за постбиотични, определени продукти, богати на пребиотични фибри, могат да подпомогнат производството на полезни метаболити в червата. Изследванията в тази област продължават да се развиват, а постбиотиците предлагат нови възможности за подкрепа на чревното и общото здраве, особено за хора с отслабен имунитет или при употреба на антибиотици.
Източници:
- Sanaei M, Yazdi M H, Mahdavi M. Postbiotics: Next-generation Probiotics. aumj 2022; 11 (4) :513-523 URL: http://aums.abzums.ac.ir/article-1-1592-en.html
- Salminen S, Collado MC, Endo A, Hill C, Lebeer S, Quigley EMM, Sanders ME, Shamir R, Swann JR, Szajewska H, Vinderola G. The International Scientific Association of Probiotics and Prebiotics (ISAPP) consensus statement on the definition and scope of postbiotics. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2021 Sep;18(9):649-667. doi: 10.1038/s41575-021-00440-6. Epub 2021 May 4. Erratum in: Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2021 Jun 15;: Erratum in: Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2022 Aug;19(8):551. PMID: 33948025; PMCID: PMC8387231.
- Vinderola G, Sanders ME, Salminen S. The Concept of Postbiotics. Foods. 2022 Apr 8;11(8):1077. doi: 10.3390/foods11081077. PMID: 35454664; PMCID: PMC9027423.
- Hudson, E, Levitt, A., Saville S. ter Haar J., Yadav H (2022), Postbiotics: New tools for microbiome modulation, Webinar: Nutraingredients.
- Wegh CAM, Geerlings SY, Knol J, Roeselers G, Belzer C. Postbiotics and Their Potential Applications in Early Life Nutrition and Beyond. Int J Mol Sci. 2019 Sep 20;20(19):4673. doi: 10.3390/ijms20194673. PMID: 31547172; PMCID: PMC6801921.
- Yin, J., Xu, B., Zeng, X. & Shen, K. (2018).Broncho-Vaxom in pediatric recurrent respiratory tract infections: a systematic review and meta-analysis. Int. Immunopharmacol. 54, 198–209