Дефицитът на водоразтворими и мастноразтворими витамини е често явление в днешно време. Невинаги обаче този проблем е бил известен на хората. В началото на 20 век се е смятало, че хората се нуждаят само от четири вида хранителни вещества: протеини, въглехидрати, мазнини и минерали. Оттогава нашето разбиране за здравето и хранителните нужди се е развило значително. Това е особено вярно, когато става въпрос за предотвратяване на хронични заболявания.
Едно от най-важните неща, които сме разбрали за здравето е, че тежкият дефицит на определени витамини може да доведе до добре развитие на определени заболявания като:
- Рахит, причинен от дефицит на витамин D
- Пелагра, причинена от дефицит на ниацин
- Скорбут, причинен от дефицит на витамин С
- Бери-бери, причинено от дефицит на витамин В1 (тиамин).
С появата на „обогатените храни“ и хранителните доставки, тежкият недостиг на хранителни вещества е все по-рядко срещан. Съвсем наскоро обаче научихме, че генетиката, начинът на живот, излагането на токсини от околната среда създават специфични нужди за прием на определени витамини и минерали, които са различни за всеки човек. Освен това липсата на определени заболявания не означава, че човек задоволява пълноценно своите хранителни нужди.
Всеки човек може да се класифицира в една от следните категории в зависимост от наличието на определени хранителни вещества в организма си:
- Недостиг: В тази категория се попадаме, когато имаме недостатъчно количество от едно или повече хранителни вещества в нашата диета. Това може да бъде резултат от липса на разнообразие в храненето ни или от спазване на специфични диети с повишен прием на определени храни. Недостигът на хранителни вещества може да доведе до различни проблеми и често изисква допълнителни усилия за възстановяване на баланса.
- Балансирано количество: В тази категория сме, когато имаме точното количество от всяко хранително вещество, от което се нуждаем в даден момент. Това се постига чрез здравословна и разнообразна диета, която ни осигурява необходимите хранителни вещества в правилните пропорции.
- Излишък: Тази категория включва ситуацията, при която имаме излишни количества от едно или повече специфични хранителни вещества в нашия организъм. Излишъкът от хранителни вещества обикновено се съхранява в организма и може да предизвика различни проблеми като токсичност или дисбаланс във вътрешните процеси на организма.
Важно е да се стремим към балансирано хранене и да следваме индивидуалните нужди на нашия организъм, за да поддържаме оптимално здраве и хранителен баланс.
Мастноразтворими витамини срещу водоразтворими витамини
Витамините се класифицират в две основни категории: водоразтворими и мастноразтворими. Водоразтворимите витамини са наречени така, защото се разтварят във вода, което означава, че обикновено не се съхраняват в тялото и трябва да се консумират чрез храната. Витамините от група B и витамин C са примери за водоразтворими витамини. Те играят важна роля във функционирането на много процеси в нашето тяло като поддържане на здравето на кожата, нервната система и имунната система.
Мастноразтворимите витамини, от друга страна, се нуждаят от мазнини, за да бъдат пълноценно абсорбирани от нашето тяло. Тези витамини се съхраняват в черния дроб и мастната тъкан на тялото и могат да бъдат използвани постепенно, когато организмът има нужда от тях.
Кои са най-важните мастноразтворими витамини и как са ди ги набавим?
Витамините A, D, E и K са най-важните мастноразтворими витамини. Те изпълняват важни функции в организма – подпомагат растежа и развитието, поддържат здравето на костите и зъбите, контролират възпалението и поддържат здравето на очите.
Витамин А
Витамин A е изключително важно хранително вещество, но за съжаление това е най-често срещаният дефицит на витамин в света. Той е мощен антиоксидант, който се среща в три активни форми в организма, които са ретинол (алкохолната форма), ретинал (алдехидната форма) и ретинова киселина (киселинната форма). Тези три форми са известни като ретиноиди. Сред тях, ретинолът играе водеща роля в поддържането на нормалните физиологични функции в тялото.
Когато витамин А липсва в диетата на човек, последствията могат да бъдат сериозни, особено при децата. Според Световната здравна организация повече от 250 милиона деца по света в предучилищна възраст са с дефицит на витамин А. Този витамин е от решаващо значение за развитието на зрението, имунната система и репродуктивните функции.
Рискови фактори за дефицит на витамин А
- Диета с понижен прием на млечни продукти и яйца
- Недостатъчен прием на плодове
- Нисък прием на зеленчуци
- Тютюнопушене
Симптоми и усложнения при дефицит на витамин А
- Слепота и нощна слепота
- Диария
- Суха кожа
- Повишен риск от инфекции
- Повишен риск от спонтанен аборт
Хранителни източници на витамин А
- Черен дроб
- Спанак
- Моркови
- Тиква
- Домати
- Червени чушки
- Мляко
- Яйца
Витамин D
Хиляди проучвания през последното десетилетие показват ползите за здравето от оптималния прием на витамин D. Тези проучвания показват, че хората с по-високи нива на витамин D в кръвта си имат по-малък риск от развитие на инфаркт, рак на гърдата, рак на дебелото черво, множествена склероза, диабет тип 1 и тип 2, високо кръвно налягане и други здравословни усложнения. Недостигът е често срещан, за това трябва да се следят серумните нива на “слънчевия витамин” в кръвта.
Ниските нива на витамин D са свързани с повишен риск от:
- Аутизъм
- Автоимунни състояния
- Деменция
- Фибромиалгия
- Сърдечно заболяване/високо кръвно налягане
- Рак (дебелото черво, гърдата, яйчниците, простатата)
- Остеопения и остеопороза
- Инсулт, сърдечно заболяване и заболяване на периферните артерии
Адекватното излагане на слънчева светлина е важно за поддържане на цялостното здраве и благополучие. Повечето възрастни хора с дефицит трябва да приемат дневна доза витамин D, варираща от 2000 до 5000 IU. Витамин D може да се приема от повечето здрави деца от 1 до 18 годишна възраст. Обичайната доза е между 1000-2000 IU дневно.
Витамин Е (α-токоферол)
Витамин Е е мастноразтворим витамин, който се съхранява в мастната тъкан и в черния дроб. Той осигурява антиоксидантна защита срещу свободните радикали, които могат да причинят окислително увреждане на клетките и нервната тъкан.
Недостигът на витамин Е увеличава риска от повишено окисляване и увреждане на органите и тъканите в организма. Въпреки че мнозина лекари считат, че дефицитът на витамин Е е рядък, някои скорошни проучвания поставят под съмнение тези твърдения, които се поддържаха през годините.
Причини и рискове от дефицит на витамин Е
- Преждевременно раждане
- Лош хранителен режим
- Синдроми на малабсорбция (целиакия, болест на Крон, улцерозен колит)
- Фамилно обусловен дефицит на витамин Е (рядко генетично заболяване)
Симптоми на дефицит на витамин Е
- Неврологични и мозъчни проблеми
- Анемия
- Умора
- Мускулна слабост
- Проблеми със зрението (ретинопатия)
- Нарушена имунна система
Хранителни източници на витамин Е
- Риба (атлантическа сьомга, пъстърва)
- Ядки (бадеми, лешници, фъстъци, кедрови ядки)
- Семена (слънчогледови семки)
- Зеленолистни зеленчуци (спанак, зеле, броколи, червен сладък пипер)
- Масло от пшеничен зародиш
- Авокадо
Витамин К
Витамин К е мастноразтворим витамин, който играе важна роля за здравето на костите, мозъка и кръвта. Среща се в три основни форми:
- Витамин К1 (филохинон)
- Витамин К2 (менахинон)
- Витамин К3 (менадион)
Витамин K1 се намира предимно в зеленолистните зеленчуци, докато витамин K2 се среща във ферментирали храни и храни от животински произход (месо и млечни продукти). Витамин K3 се произвежда синтетично и се добавя към някои хранителни добавки. Хората с ниски нива на витамин К в кръвта са изложени на повишен риск от отслабване на костите като остеопения и остеопороза. Ниските нива на витамин К също се свързват с повишен риск от сърдечни заболявания.
Причини за дефицит на витамин К
- Новородените са изложени на повишен риск от недостиг на витамин К
- Лош хранителен режим
- Хирургични интервенции
- Синдроми на малабсорбция (целиакия, болест на C, болест на Крон, улцерозен колит)
- Продължителна или честа употреба на антибиотици
Симптоми на дефицит на витамин К
- Чести натъртвания, наранявания и контузии
- Обилна менструация
- Кървящи венци
Хранителни източници на витамин К
- Зеленолистни зеленчуци (къдраво зеле, спанак, зеле, броколи, маруля и др.)
- Риба
- Черен дроб/месо (говеждо, свинско)
- Месо от домашни птици (пилешко, пуешко)
- Яйца
- Сини сливи
- Сирене
- Авокадо
Поддържането на балансиран режим на хранене, богат на тези източници на витамин К, може да помогне за задоволяване на нуждите на организма от този витамин и поддържане на оптималното здраве.
Препоръчани продукти
C Vit Natural / Натурален витамин С 504mg с Прополис 100mg в ампули – 10 бр.
Мултивитамини и минерали за мъже Frank Fruities MEN’S MULTI плодови – 80 бр.
Плодови витамини с Биотин, Ниацин и Мултивитамини – Frank Fruities Skin, Hair & Nails – 200 гр.
Плодови витамини с Желязо – Frank Fruities Pump Iron касис и ябълка – 200 гр.
Плодови витамини с Цинк – Frank Fruities Build Immunity бъз и ябълка – 200 гр.
Плодови витамини със Селен, Цинк и Витамин Е – Frank Fruities Help Gut череша, банан и ябълка – 200 гр.
Плодови мечета за деца Frank Fruities KID’S MULTI банани и ябълки – 150 гр.
В заключение
Мастноразтворимите витамини играят важна роля в поддържането на здравето и доброто функциониране на организма. Те се разтварят в мазнини и се съхраняват в тъканите на тялото за по-дълго време в сравнение с водоразтворимите витамини.
Витамин А е от съществено значение за зрението, имунната система и здравето на кожата. Витамин D е важен за здравето на костите и имунната система и може да се синтезира в кожата при излагане на слънце. Витамин Е е мощен антиоксидант, който помага за защитата на клетките от окислително увреждане. Витамин К играе важна роля в кръвосърдечната система и сътрудничи в процеса на коагулация.
Витамините трябва да се приемат от разнообразна и балансирана хранителна диета, която включва здравословни източници на мастноразтворими витамини.