Ако попитате 100 човека кое е най – важното нещо в живота, почти всички ще ви отговорят „здравето“. Независимо от общото възприятие, че здравето е в основата на пълноценното битие, обаче, мнозинството от хората полагат грижи за него едва тогава, когато се разболеят. Както може да се очаква, в сезона на настинките и гриповете темата става особено популярна, тъй като заболеваемостта драстично се покачва. Наред с поредната Ковид – 19 вълна започват да се проявяват редица други респираторни заболявания и изведнъж здравната грижа отново става приоритет.
Разбира се, би било много по – лесно да положим усилия да превентираме заболяването вместо да го лекуваме, но това не винаги е опция. Понякога настинката просто ни намира. При всички случаи, колкото по – добре разбираме заболяванията на дихателните пътища, толкова по – лесно би било да се предпазим от тях или да предпазим останалите, в случай че ние сме болни. В следващите редове ще дискутираме най – важното за респираторните заболявания, ще обсъдим ефективни методи за предпазване от инфекция и ще ви дадем насоки за подсилване и лекувана на организма.
Какво представляват респираторните инфекции
Дихателната система е съставена от специализирани органи, които осъществяват процеса на дишане в тялото. Тя се дели на два тракта – горен и долен. Горният респираторен тракт включва дихателните органи, които се намират извън гръдния кош – устата, носа, синусите, фаринкса и ларинкса. Те отговарят за доставяне на въздух. Долният респираторен тракт включва органите, които се разполагат в гръдния кош – трахеята, бронхите и белите дробове и е мястото, на което се осъществява същинското дишане.
Инфекциите на дихателните пътища нарушават нормалните функции на дихателните органи и затрудняват дишането. Те могат да засегнат както горния, така и долния респираторен тракт. Обикновено сезонните заболявания бързо се повлияват от лечение. При ненавременна и неадекватна грижа, обаче, острите респираторни инфекции могат сериозно да компрометират белодробната дейност. Затова е важно да предприемете незабавни мерки за лечение още с настъпване на първите симптоми.
Причинителите на респираторните заболявания най – често се разпространяват по въздушно – капков път или при пряко контакт (докосване с ръка) с болен. Острите инфекции на дихателната система могат да бъдат особено опасни за бебетата, малките деца, възрастните хора и хората с нарушения на имунната система.
Симптоми на респираторна инфекция
В зависимост от това дали инфекцията е на горните или долните дихателни пътища, симптомите са различни. При инфекция на горните дихателни пътища може да се появят хрема, кихане, болка в гърлото, кашлица, главоболие. Инфекцията на долните дихателни пътища обикновено е съпътствана с кашлица (понякога с храчки), запушен нос, хрипове. При по – тежки случаи може да се появи болка в гърдите при кашлене / поемане на въздух, затруднено дишане. И в двата случая може да изпитате болки в тялото, отпадналост, повишена температура, главоболие.
Ако изпитвате затруднения с дишането, имате треска, чувствате се замаяни, температурата ви е над 39˚C или симптомите персистират повече от две седмици е най – добре незабавно да се свържете с лекар.
Видове инфекциозни заболявания на дихателната система
Респираторните инфекции могат да се проявят през всеки сезон, но типично броят на заболелите нараства през есента и зимата. Най – често срещаното респираторно заболяване е обикновената настинка. Други болести на горния дихателен тракт включват синузит, епиглотит, ларингит и фарингит. Инфекциите на долния респираторен тракт обикновено са по – продължителни и по – опасни. Такива са бронхит, бронхиолит, пневмония.
Острите респираторни инфекции се причиняват от вируси и бактерии. Грипът не се причислява към инфекциите на дихателните пътища, но може да засегне цялата дихателна система и една от най – честите причини за вирусна пневмония при възрастните. Риновирусите са най – честите причинители на респираторни инфекции както при децата, така и при възрастните. Други респираторни вируси са аденовирус, корона вирус, коксаки вирус, RSV, парагрипен вирус и др. Някои стафилококови и стрептококови бактерии са отговорни за инфекции на дихателните пътища.
Как се лекуват инфекциите на респираторния тракт
При по – леките случаи на респираторна инфекция лечението се изразява в облекчаване на симптомите. Обикновено инфекциите на горните дихателни пътища отминават след 3 – 7 дни и не се налага антибиотична терапия. Все пак, ако заболяването е придружено с висока температура, замайване, затруднено дишане или продължава прекалено дълго, лекарят ви най – вероятно ще ви назначи допълнителни изследвания. Те могат да включват изследване на гърлено – носен секрет, кръвни тестове, рентген.
Освен сиропите за кашлица, капките / спрейовете за нос, температуропонижаващите медкаменти (при нужда) и мехлемите, е добра идея да включите към лечението си:
Инхалация
Инхалацията е отличен начин да облекчите симптомите на респираторна инфекция. Освен че подобрява дишането и извежда излишните секрети от белите дробове, парната инхалация може да достави лечебни средства до алвеолите бързо и ефикасно. За щастие, в наши дни вече не са налага да покривате главата си с хавлия и да стоите над тенджера с вряла вода, за да усетите благотворния ефект на инхалацията. Вече можете да се възползвате от практичен и лесен за употреба инхалатор. Тук можете да откриете разнообразие от първокласни инхалатори, подходящи както за възрастни, така и за деца.
Промивка
Промиването на носа е ефикасен метод за облекчаване на дишането при запушен нос. Всъщност, това е древна техника, която йогите изполват от хилядолетия. Промивката може да се направи с разтвор от хладка вода и малко сол или с физиологичен разтвор. Обикновено се използва специална каничка, която улеснява процеса. Важното при промивките е да не се прекалява, защото могат да изсушат лигавицата на носа.
Прием на витамин С
Установено е, че допълнителният прием на витамин С при настинка и грип ускорява процеса на лечение. Витамин С е мощен антиоксидант, който прави организма по – устойчив на инфекции и спомага сърдечносъдовото здраве. Аскорбиновата киселина стимулира клетъчното възстановяване и стимулира имунната система. Поръчайте витамин С за цялото семейство от нашия сайт!
C Vit Natural / Натурален витамин С 504mg с Прополис 100mg в ампули – 10 бр.
Прием на цинк
Цинкът е ценен минерал, който участва в редица биологични процеси. Според множество изследвания, приемът на веществото при инфекция на дихателната система скъсява времето за лечение и възстановяване на организма. Цинкът подпомага естествените защитни сили на организма и участва в синтеза на белите и червени кръвни клетки. Дефицитът на цинк понижава имунитета и прави тялото по – податливо на инфекции.
Плодови витамини с Цинк – Frank Fruities Build Immunity бъз и ябълка – 200 гр.
Плодови витамини със Селен, Цинк и Витамин Е – Frank Fruities Help Gut череша, банан и ябълка – 200 гр.
Как да се предпазите от респираторни инфекции
Инфекциите на дихателните пътища могат да засегнат хора от всички възрастови групи. Както вече споменахме, разпространението на причинителите е изключително лесно и има много рискови групи и ситуации. Известно е, че риска за развитие на инфекция на дихателната система значително се повишава:
- При контакт с болен
- В затворени пространства с много хора
- При пипане на очите и носа след контакт с вирус бактерия
- При лоша хигиена
- При понижен имунитет
- При продължително пребиваване в затворени помещения с прекалено сух въздух
Есенциална стъпка в превенцията на каквито и да е заболявания е поддържането на силен имунитет. Системната грижа за здравословното състояние е най – добрият начин да подобрите естествените защитни сили на организма си и да му помогнете да се преборва с агресорите. В допълнение, за да се предпазите от потенциално разболяване е необходимо:
- Редовно да миете ръцете си с топла вода и сапун (или да ги дезинфекцирате ако миенето не е опция в момента)
- Да избягвате тълпи, особено в затворени пространства
- Да не общувате с болни
- Редовно да проветрявате
- Да поддържате оптимална влажност на въздуха (40% – 60% отн. влажност на въздуха)
Едва ли е необходимо да споменаваме, че редовната физическа активност, здравословната диета и поддържането на добро психо – емоционално състояние са в основата на доброто здраве! Ако все пак се разболеете ви призоваваме да бъдете отговорни към себе си и останалите и да избягвате контакт с други хора. В случай, че ви се наложи да излезете е препоръчително да носите маска. Установено е, че носенето на маска върху устата и носа значително понижава шанса от разпространение на зарази по въздушно – капков път.
1 thoughts on “Най – важното за инфекциите на дихателните пътища”