Плекситите са група заболявания на периферната нервна система, в основата на които е възпалителното изменение на нервния сплит (плексус), образуван от гръбначномозъчните нерви. Сплитовете отговрят за инервирането на всички телесни участъци – лумбален, брахиален, цервикален и т.н. Плекситите са причина за различни по степен и тежест поражения, които затрудняват двигателната активност. Най-често страдат гърба, плешката и врата.
Видовете плексит основно са:
Брахиален плексит – изразява се в засягане на брахиалния плексус. Брахиалният плексус е мрежа от нерви, които произлизат от гръбначния мозък и продължават към рамото, ръката, пръстите. Този вид плексит може да се провокира от прични като: травма, възпаление във връзка с прекарана инфекция, разтягане, прекомерна употреба на алкохол, наркотици, да е усложнение след ваксина или резултат от лъчелечение.
Цервикален плексит – при него е засегнат шийния(цервикалния) отдел и може да е резултат от дегенеративни заболявания в шийната област на гръбначния стълб, неопластични или инфекциозни заболявания.
Лумбален плексит – при него се засяга поясно кръстната област. Той се провокира от травма, възпалителен процес, инфекциозни и други причини.
Основните плекситни симптоми се характеризират с:
- Остра, пареща болка, която се разгръща по протежение на близките крайници и ограничава двигателната активност.
- Мравучкане и изтръпване.
- Чувство на скованост.
- Мускулна слабост.
- Усещане за студ.
- Липса на чувствителност.
Плекситното възпаление е способно да ограничи движенията на мускулите в повече от една заона на тялото и да предизвика силен дискомфорт у човек.
Лечението на тази група неврологични заболявания става по няколко начина:
- С помощта на конвенционалната медицина – изписват се аналгетици, нестероидни противовъзпалителни препарати и кортикостероиди.
- С помощта на лечебни масажи, физиотерапевтични упражнения, топли бани, лазерна терапия, акупунктура.
- Промяна в хранителния режим – този фактор се подценява от пациентите, но е доказано, че употребата на морски продукти(богати на омега 3 мастни киселини), нискомаслени млечни продукти, зеленчуци, плодове подпомага лечението на плекситите.
Не пренебрегвайте първите симтоми и вземете мерки веднага, защото заболяването може да хронифицира и да ви напомня за себе си с периоди на изостряне, болка и ограничаване на ежедневната активност.