Постхерпетичната невралгия е болезнено състояние, което може да се развие след боледуване от херпес зостер. Състоянието засяга кожата и нервите в определен участък от тялото и може да продължи с месеци. Това често срещано усложнение типично отминава от само себе си, но може да предизвика сериозна болка и дискомфорт докато трае. Поради тази причина лекарите назначават терапия за регулиране на симтпомите и контролиране на болката до възстановяване на засегнатия участък.
Накратко за Херпес Зостер
Херпес зостер е специфично инфекциозно заболяване, което се провокира от реактивация на Варицела-Зостер вирус (VZV), който остава в латентно състояние в клетките на определени периферни и централни нерви след боледуване от варицела.
Типично варицелата се проявява в детските години или в ранната младостта. В хода на вирусната инфекция имунната система унищожава патогена почти изцяло. Напредването на възрастта, съчетано с понижаване на имунната активност и под въздействие на физически или психологически стресор, обаче, може да доведе до повторно активиране на латентния VZV под формата на Херпес – зостер инфекция. Когато това се случи вирусът се придвижва до нервните окончания в кожата, причинявайки:
- Локално възпаление
- Сърбеж
- Зачервяване
- Болка
- Поява на мехури
- Висока температура
- Умора
- Обща отпадналост
- Главоболие
Обикновено симптомите отшумяват след 7 – 15 дни, но при някои хора може да продължат до 4 седмици. В повечето случаи вирусът засяга само едната страна на тялото и е локализиран в един сетивен участък. в редки случаи заболяването протича без избиване на обрив, но болката и останалите симптоми остават. Най – често засегнатите зони са:
- Гръб
- Една от ръцете
- Гръдната област
- Главата
- Очите
Уязвими групи
Като цяло всеки човек, боледувал от или ваксиниран за варицела може да развие Херпес зостер, но най – често засегнати са хората над 60 годишна възраст. Това се дължи на естествения спад в имунитета, който се наблюдава при остаряващото население. Установено е, че вирусът се реактивира по – често при жените, отколкото при мъжете. Освен това рискът от инфекциозното заболяване се увеличава в случай на фамилна обремененост, както и при:
- Отслабена имунна функция
- Физическа травма
- Хроничен стрес
- Автоимунни заболявания
- Пулмонарни проблеми
Какво представлява постхерпетичната невралгия
Постхерпетичната невралгия е най – разпространеното усложнение на Херпес зостер, засягащо около 20% от всички случаи. Състоянието се изразява в поява на силна невропатична болка, последваща Херпес зостер инфекцията. Характерното за синдрома е, че неразположението персистира повече от 3 месеца, а в някои случаи може да придобие хроничен характер.
Смята се, че симптомите се развиват в следствие на увреждане на периферните и / или централни нерви, предизвикано от имунния възпалителен отговор на организма към реактивацията на Варицела – зостер вируса. Когато това се случи изпращането на съобщения от нервните окончания, разположения в засегнатия кожен участък към мозъка се нарушава, предизвиквайки силна локална болка.
Симптоми
Характерните проявления на постхерпетичната невралгия включват:
- Болка в зоната, засегната от Херпес зостер, която продължава минимум 90 дни
- Усещане за парене
- Свръхчувствителност дори при минимален допир
- Повишена чувствителност към температурни изменения
- Нарушения на двигателната способност в следствие на интензивната болка
В клиничната практика е установено, че пациентите, страдащи от постхерпетична невралгия изпитват три основни типа болка:
- Постоянна болка, която не е провокирана от външен стимул – често се описва като изгаряща или пулсираща болка
- Умерена болка, която не е провокирана от външен стимул – често се сравнява с убождане или електрически шок
- Болка, която се появява в следствие на допир / натиск, но интензитетът ѝ е диспропорционален на стимула
В някои случаи засегнатите от синдрома развиват психологични проблеми, които са провокирани от личното внушение, че болката не е реална, а психосоматична. Друга причина е хронифицирането на болезнеността, което осезаемо влошава качеството на живот.
Рискови фактори
Данните от някои научни изследвания показват, че е по – вероятно човек, страдал от Херпес зостер да развие постхерпетична невралгия ако са налице някои от следните фактори:
- При отключване на Херпес зостер изфекцията пациента е бил нас 60 – годишна възраст
- В случай на отслабена имунна функция
- Ако пациента страда от Диабет тип II
- При силна болка по време на Херпес зостер инфекцията
- При засягане на очния нерв
Терапия на постхерпетична невралгия
Диагностицирането на постхерпетичната невралгия е симптоматично и се основава на продължителността на болката след излекуване от Херпес зостер инфекцията. За да преценят степента на засягане и интензитета на болката, специалистите често извършват сензорни тестове (докосване, термичен стимул, натиск и др.).
Типичната терапия на невралгията, причинена от Херпес зостер се фокусира върху контролиране и редуциране на болката. За целта лекуващият лекар може да ви назначи:
- Аналгетици за орален прием без лекарско предписание (аналгин, ибупрофен и др.)
- Болкоуспокояващи по лекарско предписание (кодеин, оксикодон и др.)
- Обезболяващи средства за локално приложение, като крем с капсацин
- Трициклични антидепресанти – освен че помагат при депресия, тези лекарства облекчават болката при постхерпетична невралгия
- Антиковулсанти, които действат обезболяващо при болковия синдром
Според някои изследвания навременното назначаване на агресивна противовирусна терапия в случай на Херпес зостер редуцира риска от развитие на постхерпетична невралгия.
Nebron® при невралгия
Nebron® е първокласен суплемент, предназначен за подобряване функцията на периферната нервна система в случай на възпалителни процеси или нервно увреждане. Съдържащият се в продукта уридин монофосфат (UMP) стимулира невронния метаболизъм и подобряват нервната проводимост посредством ускорено регенириране на миелиновата обвивка на поразените нервни влакна. В комбинация с В – комплекс, формулата редуцира болезнеността, редуцира възпалението и ускорява възстановяването на нервната система при различни състояния и заболявания, в това число постхерпетична невралгия. Повече за ползите от приема на продукта можете да прочетете тук!
Източници
Sampathkumar P, Drage LA, Martin DP. Herpes zoster (shingles) and postherpetic neuralgia. Mayo Clin Proc. 2009 Mar;84(3):274-80. doi: 10.1016/S0025-6196(11)61146-4. PMID: 19252116; PMCID: PMC2664599.
Mallick-Searle T, Snodgrass B, Brant JM. Postherpetic neuralgia: epidemiology, pathophysiology, and pain management pharmacology. J Multidiscip Healthc. 2016 Sep 21;9:447-454. doi: 10.2147/JMDH.S106340. PMID: 27703368; PMCID: PMC5036669.