Кръвното налягане е индикатор за налягането в кръвоносните съдове, предизвикано от съкращението и отпускането на сърцето. То е есенциален витален показател, който се използва като отправна точка за общото състояние на здрави и болни хора. Точно затова лекарите и учените обръщат специално внимание на ендогенните и екзогенни фактори, които оказват влияние върху флуктуациите в кръвното налягане.
Според данните от голям брой изследвания редица външни процеси могат да провокират спад или покачване на кръвното налягане. Установено е, че сезонните промени в температурата на околната среда са важен фактор, който видимо въздейства както върху стойностите както на систолното, така и върху диастолното налягане. Анализът на клиничната информация показва, че този ефект е осезаем при хора от всички възрасти, здрави индивиди и пациенти с хипертония.
Какво точно провокира тези вариации и как да поддържате кръвното си в норма ще разберете в следващите редове!
Студеното време и кръвното налягане
Различни изследвания върху възрастни хора, хора на средна възраст и деца идентифицират правопропорционална зависимост между настъпването на студения сезон и покачването на кръвното налягане. Според наличната информация, през горещите месеци се наблюдава обратнопропорционална зависимост и риска от високо кръвно налягане спада през лятото.
Учените са на мнение, че тези интригуващи промени се дължат на комплекс от вътрешни и външни фактори, в това число измененията в температурата на околната среда. Идентифицирането на връзката между смяната на сезоните и динамиките в стойностите на кръвното налягане е важен елемент от превенцията на сърдечносъдови усложнения през студените месеци.
Фактори, които повишават риска от хипертония през студения сезон
Температура на околната среда
Множество проучвания откриват връзка между кръвното налягане и външната температура. В изследване с хора с нормално и високо кръвно налягане, учените откриват, че преминаването от по – висока към по – ниска температура на околната среда води до покачване на систоличното и диастолично налягане и при двете групи.
Тези данни се потвърждават от друг клиничен тест, при който спада на температурата с 5°C в рамките на една седмица провокира покачване на диастоличната граница с около 2,5%. Изследване върху хора на възраст между 65 и 74 години показва повишение на систоличното налягане с 0.43 mmHg и на диастоличното с 0.29 mmHg при трайно покачване на температурата с 1 градус.
Лекарите и учените не са напълно наясно с механизмите, които предизвикват тези промени, но до някъде ги асоциират с активирането на симпатетиковата нервна система и повишената секреция на катехоламин в резултат на ниските температури. Това е вид неврохормон, който предизвиква покачване на кръвното налягане в големи дози. Някои скорошни проучвания установяват, че студеното време може да окаже негативен ефект върху съдовата функция посредством изменения в експресията на ензима азотен оксид синтаза. Този ензим влияе върху регулацията на физиологичните функции на сърцето. Друг механизъм на действие е активирането на провъзпалителни фактори, които могат да имат отрицателен ефект върху състоянието на ендотела (специализирана съединителна тъкан на кръвоносните съдове) и така да нарушат съдовата хомеостаза.
Витамин Д
През студените месеци слънчевата светлина е много по – оскъдна, отколкото през пролетта и лятото. Намалената продължителност на деня води до естествен спад в нивата на веществото през есента и зимата. Това се дължи на факта, че излагането на ултравиолетова радиация от слънцето е основният източник на витамин Д при хората. В резултат в тялото настъпват редица биохимични промени в организма и се отразява върху цялостното здраве.
Няколко изследвания асоциират ниските нива на витамин Д с покачването на кръвното налягане. Според някои учени това се дължи на способността на нутриента да инхибира биосинтеза на ренин. Това е ензим със специализирано действие, част от системата ренин – ангиотензин (RAS). Основната функция на тази система е регулацията на извънклетъчните флуиди посредством вазоконстрикция на кръвоносните съдове. По този начин ренинът оказва влияние върху регулацията на кръвното налягане.
Лабораторни тестове върху мишки показват, че синтеза на ренин и ангиотензин при животните без вит. Д рецептор е повишен. Това провокира хипертония и други съдови проблеми. Покачването на нивата на витамина потиска производството на двата ензима и предотвратява покачването на кръвното.
Хормонални изменения
Повишената секреция на някои хормони и вазоактивни вещества, като вазопресин, норепинефрин, епинефрин, ангиотенсин и алдостерон също може да има отношение към сезонните флуктуации в кръвното налягане. Според едно японско изследване, плазмените нива на норадреналина са значително по – високи през зимата, в сравнение с лятото при пациенти с хипертония. Данните от различни клинични тестове показват, че ниските температури предизвикват сходни изменения в нивата и на останалите хормони. Акумулирането на тези вещества нарушава вазолидацията и води до покачване на кръвното налягане.
Покачване на холестеролните нива
Няколко проучвания се фокусират върху връзката между холестерола и кръвното налягане. Клиничните анализи показват, че високите нива на серумен холестерол могат да провокират ендотелната дисфункция и дефицит на азотен оксид в кръвоносните съдове. Това може да доведе до артериално втвърдяване и хипертония.
Както се оказва, нивата на общия холестерол и LDL – холестерола в плазмата значително се покачват през зимните месеци. Според едно проучване това изменение е видимо както при възрастни хора със здравословни проблеми, така и при младежи с перфектно здраве. По – интересното е, че сезонните амплитуди в нивата на холестерола не са свързани с други фактори, като пол, възраст, диета, индекс на телесната маса, физическа активност.
Контрол над кръвното налягане през есента и зимата
Хората, страдащи от хипертония непременно трябва да са подготвени за настъпването на студеното време. Обикновено в края на лятото лекуващите лекари съветват увеличаване на дозата на антихипертензивните медикаменти. Други препоръки са придържането към здравословна диета, добрата хидратация, редовната физическа активност и регулярното следене на кръвното налягане.
Дори и да не сте диагностициран хипертоник е добра идея да започнете да следите кръвното си налягане през студените месеци. Това е особено важно за хората с наднормено тегло, висок холестерол, история на сърдечносъдови заболявания в семейството и пушачите, тъй като тези фактори повишават риска от хипертония. За целта е необходимо да имате надежден апарат за мерене на кръвно налягане. В нашия онлайн магазин можете да намерите първокласни предложения на добри цени!
Препоръчани продукти
-
Дигитален апарат за мерене на кръвно налягане Little Doctor LD5169.99 лв.
-
Електронен апарат за кръвно NISSEI WS-С2126.98 лв.
-
Безплатна доставкаЕлектронен апарат за мерене на кръвно налягане Little Doctor LD51U89.99 лв.
-
Eлектронен апарат за кръвно LD3079.99 лв.
-
Eлектронен апарат за кръвно LD23L66.99 лв.
-
Електронен апарат за кръвно Little Doctor LD3a64.98 лв.
-
Стетоскоп Little Doctor Special 56 см19.45 лв.
-
Адаптер за NISSEI19.99 лв.
-
Безплатна доставкаЕлектронен апарат за кръвно NISSEI DSK-1031189.99 лв.
Източници
Charach G, Rabinovich PD, Weintraub M. Seasonal changes in blood pressure and frequency of related complications in elderly Israeli patients with essential hypertension. Gerontology. 2004 Sep-Oct;50(5):315-21. doi: 10.1159/000079130. PMID: 15331861.
Fares A. Winter Hypertension: Potential mechanisms. Int J Health Sci (Qassim). 2013 Jun;7(2):210-9. doi: 10.12816/0006044. PMID: 24421749; PMCID: PMC3883610.