Нервната система на човека се дели на две чсти – централна и периферна. Централната нервна система се образува от мозъка и гръбначния мозък, а периферната е нейно продължение и се състои от нерви и периферни нерви в мозъка(или още наричани черепни нерви). Основната функция на периферната нервна система е свързването на централната с органите на тялото и крайниците.
Както всички системи в човешкото тяло, така и периферната нервна система не е защитена от болести. Най-често срещаните заболявания в това отношение са възпалителни – тук влизат радикулити, плексити, дископатии, неврити, полиневропатии.
За радикулит или ишиас говорим, когато имаме увреждане на коренчетата на нервите непосредствено след излизането им от гръбначния мозък, т.е. по същество това е възпаление на гръбначните нерви. Причината е патологични промени в гръбнака. Междупрешленният диск, който придава еластичност на гръбначния стълб става все по-тънък, разстоянието между прешлените намалява, отворът между ребрата се стеснява и в резултат на всички тези промени нервните коренчета се възпаляват. Основен признак на радикулита е силната болка. За лечение се изписват обезболяващи, противовъзпалителни лекарства и лекарства, които карат мускулите да се отпускат.
Плексит имаме при възпалително изменение на нервния сплит. Провокира се от травми, разтягане, възпаление във връзка с прекарана инфекция и др. Характерните симптоми на плексита са свързани със силна болка, смущения в кожната сетивност, изтръпвания, мравучкане. Лечението е чрез прилагане на кортикостероидни медикаменти в комбинация с нестероидни противовъзпалителни лекарства и витамини от група В.
Дископатия – това е заболяване, свързано с дегенеративни или травматични изменения на междупрешленните дискове. Основните симптоми са болка, промени в чувствителността, моторна слабост и др. Лечението е два вида – консервативно (с помощта на медикаменти) или оперативно.
Неврит – това е възпалителен процес, свързан с увреждане на един или няколко от периферните нерви. Основните симптоми са болка, промяна в чувствителността, изтръпвания или парализа. Заболяването се дължи на инфекции с вирусен или бактериален произход, метаболитни заболявания, недоимъчно хранене, алкохол и др. При засягане на повече от един нерв се касае за полиневрит. Овладяването на острата възпалителна реакция става чрез топлинни процедури(инфрачервена лампа, парафинови апликации, ултразвук), прилагат се обезболяващи, нестероидни противовъзпалителни медикаменти, както и витамини от група В.
При всички заболявания на периферната нервна система, като съпътстващи медикаментозното лечение, може да се прилагат физиотерапии и масажи.