Кръвното налягане е жизнен показател, който лекарите използват като отправна точка за дейността на сърцето и физическото състояние. Редовното мерене на кръвното налягане при хората над 30 годишна възраст е есенциална част от превенцията и профилактиката на сърдечносъдовите заболявания. Посредством регулярни измервания се отчитат отклонения от нормалните стойности.
Както хроничното повишаване, така и хроничното понижаване на кръвното налягане могат да доведат до неприятни неразположения. Според редица проучвания, голяма част от хората, които имат анормално кръвно налягане не са наясно, че имат здравословен проблем. Освен това всеобщото възприятие е, че отклоненията в кръвното са присъщи за възрастните. В действителност все повече хора между 30 и 50 годишна възраст се сблъскват с хипертония и други сърдечносъдови проблеми. В днешната статия ще разберем какво означават стойностите на апарата и как да различавате симптомите на високото от ниското кръвно налягане.
Систола и диастола
Сърцето е кух мускулен орган, който отговаря за циркулацията на кръвта в организма. То се състои от 4 сърдечни камери и има 4 клапи, които регулират кръвообращението. Сърцето може да бие по – слабо или по – силно, но никога не спира да тупти. Средно за един ден този жизненоважен орган се свива и отпуска около 100, 000 пъти. Докато тупти, сърцето се пълни и изтласква кръв, която излиза под определено налягане, оказвайки напрежение върху артериалните стени. Стойностите на кръвното налягане се определят на базата на два показателя, които се измерват при свиването и отпускането на сърдечни мускул.
Систоличното налягане измерва напрежението, което кръвта оказва върху артериалните стени при свиване на вентрикулите и изпомпване на кръв от сърцето към тялото. Това е т.нар. горна граница на кръвното и съответно е горният показател на апарата за мерене на кръвно налягане.
Диастоличното налягане измерва напрежението, което кръвта оказва върху стените на артериите при отпускане на сърдечния мускул и изпълване на вентрикулите с кръв. Това е периодът на почивка между две туптения на сърцето и времето, в което коронарните артерии снабдяват сърцето с кръв. Диастоличното налягане е т.нар. долна граница на кръвното и се показва под систоличното налягане на апарата за мерене на кръвно.
Показатели на кръвното налягане
Кръвното налягане се променя многократно в хода на деня в зависимост от физическото и психо – емоционално натоварване. Ключово влияние върху него оказва и физиологичното състояние и наличието на определени рискови фактори. В зависимост от отчетените данни, кръвното налягане се определя като:
- Ниско: 90 или по – ниско систолично / 60 или по – ниско диастолично
- Нормално: 120 или по – ниско систолично/ 80 или по – ниско диастолично
- Повишено: 120 – 129 систолично / 80 или по – ниско диастолично
- 1ва фаза хипертония: 130 – 139 систолично / 80 – 89 диастолично
- 2ра фаза хипертония: 140 или по – високо систолично / 90 по – високо диастолично
- Хипертонична криза: над 180 систолично / 120 или по – високо диастолично
Диагностицирането на отклонения от нормалното кръвно налягане се извършва посредством регулярно следене на показателите за период от няколко седмици. Диагноза хипертония се поставя на пациенти, при които стойностите са били повишени при поне три отделни измервания, направени през период от минимум една седмица едно от друго. Като цяло ниското кръвно налягане се разглежда като положителен здравен показател, освен в случаите когато причинява неразположения.
Най – важното за хипертонията
Високото кръвно налягане е най – често срещаният сърдечносъдов проблем и една от основните причини за смъртност в световен мащаб. Повишеното артериално налягане се причинява от стесняване на артериите. Състоянието обикновено се развива безсимптомно, поради което лекарите съветват редовно да следим кръвното си налягане, независимо от възрастта.
В дългосрочен план хипертонията може да доведе до увреждане на сърцето, мозъка, бъбреците, очите. Ранното диагностициране е основна предпоставка за успешното лечение и контролиране на проблема и предотвратяване на бъдещи усложнения. Нетретирана, хипертонията повишава риска от сърдечен и мозъчен удар, атеросклероза и сърдечна недостатъчност четири пъти.
Симптоми на хипертония
При голяма част от хората симптомите на хипертония настъпват когато проблемът вече се е задълбочил. Това може да стане години, дори десетилетия след развитие на състоянието. Хората, които не знаят, че страдат от хипертония често отдават неразположението на други фактори. Симптомите, за които хипертониците най – често съобщават при рязко повишаване на кръвното налягане са:
- Главоболие
- Стягане във вратната област и тила
- Замайване и световъртеж
- Шум в ушите
- Объркване
- Кървене от носа
- Зрителни нарушения
- Изпотяване
- Затруднено дишане
- Учестен сърдечен ритъм
Рискови фактори
- Фамилна обремененост
- Възраст – хората над 65 години са много по – склонни към развитие на хипертония
- Повишени холестеролни нива
- Затлъстяване
- Диабет
- Бъбречно заболяване и проблеми с надбъбречните жлези
- Оксидативен стрес
- Заседнал начин на живот
- Прекомерна употреба на алкохол
- Нездравословна диета
- Повишена консумация на сол, захар и мазнини
- Тютюнопушене
- Сънна апнея
- Проблеми с щитовидната жлеза
Най – важното за хипотонията
Хипотонията е системното поддържане на ниско кръвно налягане. За ниски се смятат стойностите под 90 систолично и 60 диастолично налягане. При някои хора ниското кръвно може да причини неразположения и прекомерна умора, които да затруднят изпълнението на ежедневните задачи. Ниското кръвно налягане може да бъде причинено от различни фактори, които предопределят и вида му. Заседяването в една поза или силните емоции могат да причинят рязък спад в кръвното налягане (неврогенна хипотония). Това състояние обикновено е преходно и не се нуждае от лечение.
Съществува и т.нар. ортостатична хипотония, която е най – често срещаният вид и е присъща за по – възрастните хора. Може да бъде предизвикана от състояния, засягащи автономната нервна система, като болест на Паркинсон (засяга между 30 и 50% от пациентите) и диабет (засяга около 30% от пациентите). Изразява се в замайване при преминаване от легнало в седнало и от седнало в изправено положение.
Симптоми на хипотония
Хората, които по принцип имат ниско кръвно налягане обикновено не изпитват неразположение. В някои случаи, обаче, хипотонията нарушава оросяването на виталните органи и това води до неразположения:
- Липса на енергия и постоянна умора
- Замайване
- Гадене и повръщане
- Усещане, че ще припаднете
- Влажна кожа
- Депресивни състояния
- Загуба на съзнание
- Замъглено зрение
- Блед вид
Рискови фактори
Ниското кръвно налягане е типично за тийнейджърите и по – младите хора. С напредване на възрастта то се нормализира. Причина за бърз спад в кръвното налягане може да бъде интензивната физическа активност, особено при упражнения с рязко изправяне. Други рискови фактори са:
- Бременност
- Къпане с гореща вода
- Висока температура на въздуха
- Повишена диуреза
- Консумация на храна – някои хора изпитват спад в кръвното след като се нахранят
- Бременност
- Залежаване
- Дехидратация, вкл. в следствие на диария или повръщане
- Нарушено кръвообращение в следствие на инфаркт или сърдечно заболяване
- Ендокринни нарушения
- Шок, силен стрес
- Загуба на кръв
- Прием на определени медикаменти
Финални думи
Поддържането на оптимално кръвно налягане е изключително важно за цялостното здраве и дълголетието. И хипертонията и хипотонията са състояния, които изискват специално внимание и правилна терапия. Лечението на хипертония включва както медикаменти за контрол на кръвното налягане, така и промени в начина на живот и храненето. В някои случаи хипотонията също може да налага медикаментозно лечение. Дългосрочното контролиране и на двете състояния изисква промени в начина на живот. Оптималната хидратация, контролът на ежедневния стрес, физическата активност и диетата са важни елементи, на които трябва да обърнете внимание. Добър метод за контролиране на кръвното налягане са дихателните упражнения.
При всички случаи най – сигурният начин за контрол на кръвното налягане е редовното следене на неговите стойности. За целта ви е необходим надежден апарат за мерене на кръвно налягане. На нашия сайт можете да намерите богат асортимент от висококачествени апарати за кръвно.
Препоръчани апарати за кръвно
-
Адаптер за NISSEI19.99 лв.
-
Безплатна доставкаАпарат за кръвно Little Doctor LD-521A119.99 лв.
-
Апарат за кръвно налягане Little Doctor LD-9176.99 лв.
-
Електронен апарат за кръвно LD3089.99 лв.
-
Безплатна доставкаЕлектронен апарат за кръвно NISSEI DS 11138.98 лв.
-
Безплатна доставкаЕлектронен апарат за кръвно NISSEI DSK-1031189.99 лв.
-
Електронен апарат за кръвно NISSEI WS-С2136.98 лв.
-
Безплатна доставкаЕлектронен апарат за кръвно NISSEI WSK-1011138.98 лв.
-
Професионален апарат за кръвно налягане Little Doctor LD-80 /без стетоскоп/65.98 лв.