Гръбначният стълб е изграден от прешлени, между които са разположени междупрешленните дискове. Те играят ролята на стабилизатор, който осигурява плавност и гъвкавост при движение. Тези дискове са под формата на малки капсули, чиято външна част представлява пръстновидна фиброзна мембрана, а защитена зад нея е пулповидната мека част – вещество с консистенция на желе във вътрешността на диска.
Дисковете реално поемат тежестта на движенията и натоварването ни и с възрастта постепенно се дехидратират. Фиброзната мембрана губи своята еластичност, разкъсва се по-лесно и пулповидното вещество в диска излиза извън нея. Именно това състояние се нарича дискова херния. Когато тя е в много напреднал етап и двигателната активност е силно засегната, не може да се помогне с консервативни средства, а се налага оперативна намеса. За да се пристъпи към този вид инвазивно лечение, трябва да са налице някои от следните симптоми:
- остра, силна болка, която не може да бъде овладяна с лекарства и пречи на изпълнението на ежедневните дейности;
- изкривяване на грабначния стълб в тежка форма;
- слабост на мускулите, поява на парализа на крайниците;
- затруднено уриниране и дефектация.
Оперативната намеса при напреднал стадий на дискова херния се изразява най-общо в отстраняване на пулпата, която притиска нерва. Разбира се, никой не иска да се подложи на такава операция, но ако все пак е неизбежна или вече сте я направили, е добре да помислите за възстановяването в постоперативния период. Ето няколко практични съвета, които ще ви помогнат по-бързо да се върнете към обичайния си ритъм на живот:
- Започнете с лечебната гимнастика, която укрепва мускулите на гърба и корема, колкото е възможно по-скоро след операцията. Тя трябва да е под контрол на рехабилитатор, без резки движения и завъртания.
- Избягвайте преохлажданията и простудяванията.
- Снабдете се с удобен медицински корсет, който да носите в следоперативния период.
- Добре е докато сте в процес на рехабилитация, да приемате боровинков сироп. Полезни са и всички млечни продукти заради съдържанието на калций. Яжте фасул, моркови, ряпа, зеле, листни зеленчуци. Изключете мазните видове месо и пърженото.